Duch liturgii
środa, 30.10.2024 | Benedykt XVI (Joseph Ratzinger) | Liturgia
Co jest zgodne z duchem liturgii? Ksiądz i wierni razem zwróceni ku Panu czy ksiądz i wierni patrzący na siebie? Cisza modlitewna czy głośne recytacje? Muzyka sakralna czy piosenki do gitary? Uświęcony obrzęd czy atmosfera i spontaniczność? Zachowanie kanonu modlitwy czy swobodna twórczość? Święte obrazy czy puste ściany? Na ołtarzu krucyfiks czy tylko mikrofon? Przed Panem na klęczkach czy na stojąco?
Ukazała się encyklika papieża Franciszka „Dilexit nos" o miłości ludzkiej i Bożej Serca Jezusa Chrystusa
sobota, 26.10.2024 | Papież Franciszek | Papież Franciszek
Proszę Pana Jezusa, aby z Jego Najświętszego Serca wypłynęły dla nas wszystkich strumienie wody żywej, aby zagoić rany, które sobie zadajemy, aby umocnić naszą zdolność kochania i służenia, aby pobudzać nas do nauki wspólnego podążania ku światu sprawiedliwemu, solidarnemu i braterskiemu – czytamy w encyklice Ojca Świętego „Dilexit nos" o miłości ludzkiej i Bożej Serca Jezusa Chrystusa. Jest to czwarta encyklika papieża Franciszka po „Lumen fidei” (2013), „Laudato si’” (2015) oraz „Fratelli tutti” (2020).
Deklaracja Fiducia supplicans o duszpasterskim znaczeniu błogosławieństw
piątek, 19.01.2024 | Dykasteria Nauki Wiary / Papież Franciszek | Dokumenty Kościoła Powszechnego
W związku z publikacją polskiego tekstu, przypominamy treść dokumentu, który został zatwierdzony przez Papieża Franciszka. Zgodnie z deklaracją doktrynalną „Fiducia supplicans” możliwe będzie błogosławienie par tworzonych przez osoby tej samej płci, ale poza jakimkolwiek rytuałem czy imitacją małżeństwa. Doktryna o małżeństwie się nie zmienia, błogosławienie nie oznacza akceptacji związku.
Celebracja Ewangelii – Ezo Bianchi, Goffredo Boselli
piątek, 19.01.2024 | Enzo Bianchi, Goffredo Boselli | Liturgia
O książce Jak lepiej zrozumieć rolę liturgii w życiu Kościoła? Enzo Bianchi i Goffredo Boselli dają nam niezawodny klucz do rozwikłania tej tajemnicy. To biblijna historia o Emaus – mikrokosmos chrześcijaństwa i prawdziwego człowieczeństwa. Autorzy udowadniają, że współcześnie – podobnie jak uczniowie, którzy spotkali Jezusa w drodze – mamy tylko jeden sposób na stanie się autentycznymi chrześcijanami. Może się to dokonać wyłącznie przez rozumienie Pisma i łamanie chleba. Czy powrót do mszy trydenckiej jest uzasadniony? Jak podchodzić do emocji towarzyszących nabożeństwom? Co się stanie, jeśli zredukujemy religię jedynie do obrządku? Bianchi i Boselli mierzą się z tymi niełatwymi pytaniami. Jednocześnie przypominają o podstawowej zasadzie ewangelizacji, mówiącej o umieszczeniu słowa Bożego w centrum i podporządkowania się mu.
Katolicki savoir-vivre ... czyli czego nie wiesz o zachowaniu w kościele
wtorek, 13.06.2023 | Wojciech Jaroń - Dom Wydawniczy Rafael | Liturgia
Co zrobić, gdy chce nam się śmiać w kościele? Czy nieskorzystanie z wody święconej jest grzechem? Dlaczego przy ołtarzu nie może się palić więcej niż siedem świec? Kim jest turyferariusz, a kim nawikulariusz? Kiedy uklęknąć na jedno, a kiedy na dwa kolana?
Potrzeba i główne myśli instrukcji „Redemptionis Sacramentum” O tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią
czwartek, 08.06.2023 | Ks. Stanisław Czerwik /Vademecum Liturgiczne/ | Dokumenty Kościoła Powszechnego
Pierwszym odczuciem, jakie budzi w nas instrukcja Redemptionis Sacramentum, jest zdumienie wynikające z doświadczenia jakiegoś paradoksu. Skąd wynika to odczucie? Z zestawienia ze sobą stwierdzeń dotyczących istoty i wielkości daru Eucharystii oraz ludzkich zachowań wobec tego misterium.
KOMENTARZ DO OGÓLNEGO WPROWADZENIA DO MSZAŁU RZYMSKIEGO
środa, 07.06.2023 | Ks. Jacek Nowak SAC | Liturgia
Opracowanie zawiera teksty norm w języku łacińskim i w przekładzie na język polski wraz z komentarzem. Stosuje się tutaj zasadę interpretacji zawartą w KPK, kan. 17; 19-21.
Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego Wprowadzenie do drugiego wydania Lekcjonarza Mszalnego Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza
poniedziałek, 05.06.2023 | Pallottinum | Liturgia
Te trzy dokumenty ukazują się w jednej pozycji książkowej, a ich polskie tłumaczenie zostało zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 11-12 października 2022 r. „Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego” to długo wyczekiwana publikacja odnosząca się do najważniejszej księgi liturgicznej w Kościele katolickim obrządku rzymskiego.
Instrukcja Kongregacji Sakramentów "Immensae caritatis"[1973.01.20]
wtorek, 07.03.2023 | Stolica Apostolska - Kongregacja Sakramentów | Dokumenty Kościoła Powszechnego
Instrukcja na temat ułatwiania w niektórych wypadkach przyjmowania Komunii sakramentalnej (1973.01.20)
Komunia Święta i kult tajemnicy eucharystycznej poza Mszą Świętą Dostosowane do zwyczajów diecezji polskich (Księgarnia św. Jacka 2020)
sobota, 04.03.2023 | Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów | Literatura
Sprawowanie Eucharystii w ofierze Mszy Świętej jest źródłem i celem kultu, jaki się jej oddaje poza Mszą. Święte postacie przechowuje się przede wszystkim w tym celu, aby wierni, którzy nie mogą brać udziału we Mszy św., zwłaszcza chorzy i starsi, jednoczyli się przez Komunię sakramentalną z Chrystusem i Jego Ofiarą, którą składa się we Mszy Św. Zwyczaj przechowywania świętych postaci, który wprowadzono dla umożliwienia przyjmowania Komunii św. poza Mszą św., dał początek adoracji tego Sakramentu i oddawania mu kultu uwielbienia należnego Bogu. Kult ten ma mocne i trwałe uzasadnienie, a nawet sam Kościół ustanowił niektóre powszechne i wspólnotowe jego formy. Po odnowieniu obrzędów Mszy Św. i po ustaleniu przez Instrukcję Eucharisticum mysterium z dnia 25 maja 1967r. "zasad co do praktycznego uporządkowania kultu należnego temu Sakramentowi również poza Mszą św., i co do jego powiązania z należytym układem obrzędów ofiary Mszy Św. w myśl przepisów Soboru Watykańskiego II i innych dokumentów Stolicy Apostolskiej dotyczących tego przedmiotu", Święta Kongregacja Kultu Bożego rozpatrzyła obrzędy zebrane pod tytułem: "Komunia święta i kult Tajemnicy Eucharystycznej poza Mszą Świętą"