Czytelnia /
Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego Wprowadzenie do drugiego wydania Lekcjonarza Mszalnego Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza
Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego Wprowadzenie do drugiego wydania Lekcjonarza Mszalnego Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza
poniedziałek, 05-06-2023 | autor: Pallottinum | Liturgia
Te trzy dokumenty ukazują się w jednej pozycji książkowej, a ich polskie tłumaczenie zostało zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 11-12 października 2022 r. „Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego” to długo wyczekiwana publikacja odnosząca się do najważniejszej księgi liturgicznej w Kościele katolickim obrządku rzymskiego.
Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego (z trzeciego wydania Mszału Rzymskiego)
Wprowadzenie do drugiego wydania Lekcjonarza Mszalnego
Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza
ISBN: 978-83-7014-931-4
nr wydania: 1
Wydawnictwo: Pallottinum
Data wydania: 2022
Format: A5
Liczba stron: 238
Oprawa: miękka
Mszał Rzymski
Uczestnictwo we Mszy Świętej oraz przystępowanie do Sakramentu Eucharystii przywodzi na myśl Mszał Rzymski. Bez tej unikalnej, najistotniejszej księdze liturgicznej nie sposób wyobrazić sobie przeprowadzenia rzymskiej celebracji. Książka, którą mamy zaszczyt Państwu przedstawić „Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego” stanowi prolegomenę tegoż dzieła. Mszał dowodzi o prawie modlitwy Kościoła rzymskiego i tym samym strzeże głoszony przez kolejne Sobory depozyt wiary, z drugiej natomiast strony stanowi ogromny krok naprzód dla tradycji liturgicznej. W taki oto sposób wspólnota Kościoła zachowuje wierność wobec swojej misji głoszenia prawdy i strzeżenia „rzeczy starych” (inaczej mówiąc broni depozytu tradycji), a także w sposób roztropny i odpowiedzialny podchodzi do głoszenia „rzeczy nowych”.
Wskazówki do liturgii
Dekretem Prymasa Polski w dniu 12.12.2003 roku oddano do druku polskie tłumaczenie „Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego”. Przekład ten przyjęła Konferencja Episkopatu Polski, a także uzyskał on aprobatę Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Dekretem z dnia 6.11 2003 roku. Normy, które ujęte zostały w książce, w Polsce weszły w życie od Środy Popielcowej 25.02.2004 roku. Komplementarnie wydanie zawiera Wskazania Episkopatu Polski – precyzują one wiele istotnych wątpliwości odnoszących się do konkretnych sytuacji w liturgii.