Komunia Święta i kult tajemnicy eucharystycznej poza Mszą Świętą Dostosowane do zwyczajów diecezji polskich (Księgarnia św. Jacka 2020)
sobota, 04.03.2023 | Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów | Literatura
Sprawowanie Eucharystii w ofierze Mszy Świętej jest źródłem i celem kultu, jaki się jej oddaje poza Mszą. Święte postacie przechowuje się przede wszystkim w tym celu, aby wierni, którzy nie mogą brać udziału we Mszy św., zwłaszcza chorzy i starsi, jednoczyli się przez Komunię sakramentalną z Chrystusem i Jego Ofiarą, którą składa się we Mszy Św. Zwyczaj przechowywania świętych postaci, który wprowadzono dla umożliwienia przyjmowania Komunii św. poza Mszą św., dał początek adoracji tego Sakramentu i oddawania mu kultu uwielbienia należnego Bogu. Kult ten ma mocne i trwałe uzasadnienie, a nawet sam Kościół ustanowił niektóre powszechne i wspólnotowe jego formy. Po odnowieniu obrzędów Mszy Św. i po ustaleniu przez Instrukcję Eucharisticum mysterium z dnia 25 maja 1967r. "zasad co do praktycznego uporządkowania kultu należnego temu Sakramentowi również poza Mszą św., i co do jego powiązania z należytym układem obrzędów ofiary Mszy Św. w myśl przepisów Soboru Watykańskiego II i innych dokumentów Stolicy Apostolskiej dotyczących tego przedmiotu", Święta Kongregacja Kultu Bożego rozpatrzyła obrzędy zebrane pod tytułem: "Komunia święta i kult Tajemnicy Eucharystycznej poza Mszą Świętą"
Pomocnik Komunii świętej Udzielanie Komunii chorych i Wiatyku przez szafarza nadzwyczajnego (Wydawnictwo Św. Krzyża)
sobota, 04.03.2023 | ks. R. Pierskała, ks. H. J. Sobeczko | Literatura
Kościół pragnie, aby ludzie chorzy i starsi w domach prywatnych, szpitalach oraz innych zakładach posilali się często Ciałem Pańskim. To pragnienie realizowane jest m.in. przez posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Książeczka zawiera obrzędy udzielania Komunii chorych i Wiatyku przez szafarza nadzwyczajnego. W dodatku znajdują się pieśni, czytania biblijne modlitwy za chorych.
Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej - nauczanie Kpścioła, formacja, świadectwa (Pallotinum 2009)
sobota, 04.03.2023 | ks. dr Krzysztof Michalczak | Literatura
Z okazji 10-lecia powołania posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w Archidiecezji Poznańskiej proponujemy publikację podsumowującą ich działalność i formację w diecezji. Książka, opracowana przez ks.dr Krzysztofa Michalczaka, archidiecezjalnego duszpasterza nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., w wyczerpujący i interesujący sposób omawia tę problematykę. W części I przedstawia dokumenty Magisterium Kościoła i instrukcje Episkopatu Polski dotyczące szafarzy; w części II przytacza teksty formacyjne ukazujące jak powinna wyglądać formacja permanentna szafarzy pod względem intelektualnym i duchowym; część III zawiera świadectwa szafarzy, którzy wypowiadają się na temat swej posługi w parafii, u chorych i o tym jak wpływa ona na życie i duchowość ich samych oraz ich rodzin. Jest to książka, która nie tylko traktuje o specyfice posługi nadzwyczajnych szafarzy, ale także o konieczności ich nieustannego dorastania do bycia prawdziwie mężczyzną, mężem i ojcem.
Szafarz nadzwyczajny komunii świętej (Włocławskie Wydawnictwo Diecezjalne Olsztyn 2014)
sobota, 04.03.2023 | Włocławskie Wydawnictwo Diecezjalne (Olsztyn 2014) | Literatura
Obrzędy Komunii Świętej i Wiatyku udzielanego chorym przez akolitę ustanowionego lub nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej.
Liturgiczna posługa Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej (Wydawnictwo Biblos 2008)
sobota, 04.03.2023 | Praca zbiorowa | Literatura
Książeczka zawierająca zapis zwykłego i skróconego obrzędu Komunii św. chorych udzielanej przez szafarza nadzwyczajnego.
Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej - Kurs przygotowawczy (Wydawnictwo Biblos 2008)
sobota, 04.03.2023 | ks. Bolesław Margański | Literatura
Zbiór konferencji dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., poświęconych zarówno omówieniu specyfiki ich posługi, jak i rozważeniu znaczeniu liturgii w życiu Kościoła w czasach po Soborze Watykańskim II.
Nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej. Teologia, formacja, misja (Wydawnictwo Jedność 2015)
sobota, 04.03.2023 | Augusto Bergamini | Literatura
Książka A. Bergaminiego to rodzaj małego kompendium, które pomoże odpowiedzieć na pytania: Kim jest nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej? Jaką formację powinien otrzymać, aby mógł być dopuszczony do tej posługi? Jak powinien wypełniać swoją posługę? Jest cennym narzędziem do przygotowania nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., a także znaczącą pomocą do karmienia ducha, w jakim należy wypełniać tę posługę kościelną.
Nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej i jego liturgiczna posługa (Wydawnictwo Bernardinum – 2010)
sobota, 04.03.2023 | ks. dr Stanisław Zięba | Literatura
Powołanie do życia nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej stworzyło potrzebę powstania pozycji publikującej zasady ich funkcjonowania oraz zbierania wpisów dokumentujących przyznane uprawnienia tych osób.